Що таке семантичне ядро сайту ​​і як його складати

Звичайна ситуація: з тих чи інших причин ви вирішили розвивати сайт самостійно. Пошукове просування доведеться почати з побудови семантичного ядра, і з цієї статті ви дізнаєтеся, як правильно його скласти. Також ви навчитеся дивитися на цю задачу очима бізнесмена і маркетолога, а не «сеошника».

Природний пошук – найефективніший джерело залучення трафіку. Щоб його використовувати, необхідно зробити сайт цікавим і видимим для користувачів Google. Тут не потрібно винаходити велосипед: досить визначити, чим цікавиться аудиторія вашого проекту і як вона шукає інформацію. Це завдання вирішується при побудові семантичного ядра.

Семантичне ядро – набір слів і словосполучень, що відображають тематику і структуру сайту. Семантика – розділ мовознавства, що вивчає смислову наповненість одиниць мови. Тому терміни «семантичне ядро» і «смислове ядро» тотожні. Запам’ятайте цю репліку, вона не дасть вам скотитися до keyword stuffing або напічкування контенту ключовими словами.

Складаючи смислове ядро, ви відповідаєте на глобальне питання: яку інформацію можна знайти на сайті. Оскільки одним з головних принципів бізнесу і маркетингу вважається клієнтоорієнтованість, на створення семантичного ядра можна дивитися з іншого боку. Вам потрібно визначити, за допомогою яких пошукових запитів користувачі шукають інформацію, яка буде опублікована на сайті.

Побудова смислового ядра

Побудова смислового ядра вирішує ще одну задачу. Йдеться про розподіл пошукових фраз по сторінках ресурсу. Працюючи з ядром, ви визначаєте, яка сторінка найточніше відповідає на конкретний пошуковий запит або групу запитів.

Є два підходи до вирішення цього завдання. Перший передбачає створення структури сайту за результатами аналізу пошукових запитів користувача. В цьому випадку семантичне ядро ​​визначає каркас і архітектуру ресурсу ще на етапі коли відбувається розробка сайту.  Другий підхід передбачає попереднє планування структури ресурсу до аналізу пошукових запитів. В цьому випадку семантичне ядро ​​розподіляється по готовому каркасу.

Обидва підходи так чи інакше працюють. Але логічніше спочатку планувати структуру сайту, а потім визначати запити, за якими користувачі зможуть знайти ту чи іншу сторінку. В цьому випадку ви залишаєтеся проактивним: самі вибираєте, що хочете розповідати потенційним клієнтам. Якщо ви підганяєте структуру ресурсу під ключі, то залишаєтеся об’єктом і реагуєте на середовище, а не активно його міняєте.

Різниця підходів при SEO-просуванні сайта

Потрібно чітко підкреслити різницю між «сеошним» і маркетинговим підходом до побудови ядра. Ось логіка типового оптимізатора старої школи: щоб створити сайт, потрібно знайти ключові слова і вибрати фрази, за якими просто потрапити в топ видачі. Після цього необхідно створити структуру сайту і розподілити ключі по сторінках. Контент сторінки потрібно оптимізувати під ключові фрази.

Ось логіка бізнесмена або маркетолога: потрібно вирішити, яку інформацію транслювати аудиторії за допомогою сайту. Для цього необхідно добре знати свою галузь і бізнес. Спочатку потрібно запланувати приблизну структуру сайту і попередній список сторінок. Після цього при побудові семантичного ядра треба дізнатися, як аудиторія шукає інформацію. За допомогою контенту необхідно відповідати на питання, які задає аудиторія.

До яких негативних наслідків призводить використання «сеошного» підходу на практиці?

Через розвиток за принципом «танцювати від печі» падає інформаційна цінність ресурсу. Бізнес повинен формувати тренди і вибирати, що говорити клієнтам. Бізнес не повинен обмежуватися реакціями на статистику пошукових фраз і створювати сторінки тільки заради оптимізації сайту під якийсь ключ.

Через особливості підходів до просування представники старої школи SEO необгрунтовано відсівають частину перспективних пошукових запитів. Це пояснюється високою конкурентнтністю або низьким коефіцієнтом KEI, низькою частотністю, «сміттєві» ключі і т.д. Насправді сміттєвих або занадто конкурентних ключів не буває. У нас кардинально інший підхід до SEO-просування, де упор йде на максимально широке семантичне ядро.

 

Запланований результат побудови семантичного ядра – це список ключових запитів, розподілених по сторінках сайту. Він містить URL сторінок, пошукові запити і вказівку їх частотності.

Як побудувати структуру сайту

Структура сайту є ієрархічною схемою сторінок. З її допомогою ви вирішуєте кілька завдань: плануєте інформаційну політику і логіку подачі інформації, забезпечуєте юзабіліті ресурсу, забезпечуєте відповідність сайту вимогам пошукових систем.

Щоб побудувати структуру, скористайтеся зручним вам інструментом: редакторами таблиць, MS Word або іншим ПО. Також ви можете намалювати структуру на аркуші паперу. При плануванні ієрархії відповідайте на два питання:

Яку інформацію ви хочете повідомити користувачам?

Де слід опублікувати той чи інший інформаційний блок?

Уявіть, що плануєте структуру сайту невеликої кондитерської. Ресурс містить інформаційні сторінки, розділ публікацій та вітрину або каталог продуктів. Візуально структура може виглядати так:

семантичне ядроВізуалізація структури сайту

Для подальшої роботи з семантичним ядром оформіть структуру сайту у вигляді таблиці. У ній вкажіть назви сторінок і позначте їх підпорядкованість. Також включіть в таблицю колонки для вказівок URL сторінок, ключових слів і їх частотності. Таблиця може виглядати так:

 

Приклад оформлення структури сайту у вигляді таблиці

Колонки URL, «Ключові слова» і «Частотність» ви заповните пізніше. Зараз переходьте до пошуку ключових слів.

Що потрібно знати про ключові слова

Щоб підібрати семантичне ядро, ви повинні розуміти, що таке ключові слова і які ключі використовує аудиторія. З цими знаннями ви зможете коректно використовувати один з інструментів для підбору ключових слів.

Які ключі використовує аудиторія

Ключі – це слова або фрази, які використовують потенційні клієнти, щоб знайти необхідну інформацію. Наприклад, щоб приготувати торт, користувач вводить в пошуковий рядок запит «наполеон рецепт з фото».

Ключові слова класифікуються за кількома ознаками. За популярністю виділяють високо-, середньо-і низькочастотні запити. За різними даними, пошукові фрази об’єднуються в групи так:

 • До низькочастотних відносяться запити з частотою показів до 100 в місяць. Деякі фахівці включають в цю групу запити з частотою до 1 000 показів.
 • До средньочастотним відносяться запити з частотою до 1 000 показів. Іноді експерти збільшують поріг до 5 000 показів.
 • До високочастотним запитам відносяться фрази з частотою від 1 000 показів. Деякі автори вважають високочастотними ключі, які мають від 5 000 або навіть 10 000 запитів.
Різниця в оцінці частотності пов’язана з різною популярністю тематик. Якщо ви створюєте ядро ​​для інтернет-магазину, який торгує ноутбуками, фраза «купити ноутбук samsung» з частотою показу близько 6 тис. на місяць буде средньочастотним запитом. Якщо ви створюєте ядро ​​для сайту спортивного клубу, запит «секція айкідо» з частотою показів близько 1 000 запитів буде високочастотним.

Що потрібно знати про частотність при складанні семантичного ядра?

За різними даними, від двох третин до чотирьох п’ятих всіх запитів користувачів відносяться до низькочастотних. Тому вам потрібно будувати максимально широке семантичне ядро. На практиці воно повинно постійно розширюватися за рахунок низькочастотних фраз.

Чи означає це, що високо- і середньо частотні запити можна ігнорувати? Ні, ви не обійдетеся без них. Але в якості основного ресурсу залучення цільових відвідувачів розглядайте низькочастотні ключі.

За потребами користувачів ключі об’єднуються в такі групи:

 • Інформаційні . Аудиторія використовує їх, щоб знайти якісь відомості. Приклади інформаційних запитів: «як правильно зберігати випічку», «як відокремити жовток від білка».
 • Транзакційні . Користувачі вводять їх, коли планують здійснити дію. До цієї групи належать ключі «купити хлібопічку», «скачати книгу рецептів», «замовити піцу з доставкою».
 • Інші запити . Йдеться про ключові фрази, за якими складно визначити намір користувача. Наприклад, коли людина використовує ключ «торт», він може планувати купити кулінарний виріб або приготувати його самостійно. Крім того, користувач може цікавитися інформацією про торти: визначення, ознаками, класифікацією і т.п.
Деякі фахівці виділяють в окрему групу навігаційні запити. З їх допомогою аудиторія шукає інформацію на конкретних сайтах. Ось кілька прикладів: «ноутбуки розетка», «нова пошта відстежити доставку», «зареєструватися в LinkedIn». Неспецифічні вашому бізнесу навігаційні запити при складанні семантичного ядра можна ігнорувати.

Як використовувати цей спосіб класифікації при побудові семантичного ядра? По-перше, ви повинні враховувати потреби аудиторії при розподілі ключів по сторінках і створенні контент-плану . Тут все очевидно: публікаціям інформаційних розділів наприклад,- повинні відповідати на інформаційні запити. Тут же повинна бути велика частина ключових фраз без вираженого наміру. На транзакційні питання повинні відповідати сторінки з розділів «Магазин» або «Вітрина».

По-друге, слід пам’ятати, що багато транзакційних питаннь відносяться до комерційних. Щоб залучати природний трафік за запитом «купити смартфон Samsung», вам доведеться конкурувати з «Мобіманією», «Ельдорадо» та іншими бізнес-важкоатлетами. Уникнути нерівної конкуренції можна за допомогою рекомендації, наведеній вище. Максимально розширюйте ядро ​​і знижуйте частотність запитів. Наприклад, частотність запиту «купити смартфон Samsung Galaxy s6» на порядок нижче частотності ключа «Купити смартфон Samsung Galaxy».

Що потрібно знати про анатомію пошукових запитів

Пошукові фрази складаються з декількох частин: тіла, специфікатор і хвоста. Це можна розглянути на прикладі.

Що можна сказати про запит «торт»? По ньому можна визначити намір користувача. Він високочастотний, що визначає високу конкуренцію у видачі. Використання цього запиту для просування принесе велику частку нецільового трафіку, що негативно позначається на поведінкових метриках. Високочастотність і неспецифічність запиту «торт» визначається його анатомією: він складається тільки з тіла.

Зверніть увагу на запит «купити торт». Він складається з тіла «торт» і специфікатор «купити». Останній визначає намір користувача. Саме специфікатор вказує на приналежність ключа до транзакційних або інформаційних. Подивіться на приклади:

 • Купити торт.
 • Рецепти тортів.
 • Як подавати торт.

Іноді специфікатор можуть висловлювати прямо протилежні наміри користувача. Простий приклад: користувачі бажають купити або продати машину.

Тепер подивіться на запит «купити торт з доставкою». Він складається з тіла, специфікатору і хвоста. Останній не змінює, а деталізує намір або інформаційну потребу користувача. Подивіться на приклади:

 • Купити торт онлайн.
 • Купити торт у Львові з доставкою.
 • Купити домашній торт в Києві.

У кожному разі видно намір людини придбати торт. А хвіст ключової фрази деталізує цю потребу.

Знання анатомії пошукових фраз дозволяє вивести умовну формулу підбору ключів для семантичного ядра. Ви повинні визначити базові терміни, пов’язані з вашим бізнесом, продуктом і потребами користувачів. Наприклад, клієнти кондитерської фірми цікавляться тортами, випічкою, печивом, тістечками, чізкейками і іншими кондитерськими виробами.

Після цього вам потрібно знайти хвости і специфікатор, які аудиторія проекту використовує з базовими термінами. Завдяки «хвостатим» фразам ви одночасно збільшуєте охоплення і зменшуєте конкурентність ядра.

До речі, ми можемо допомогти вам скласти семантичне ядро , якщо складно розбиратися в темі чи немаєте на це часу. Вартість робіт розраховується за кількістю пошукових запитів, яке в свою чергу залежить від тематики та географії бізнесу, а також рівня конкуренції.

Системи аналітики

Якщо ви будуєте семантичне ядро ​​для існуючого сайту, скористайтеся системами аналітики «Метрика» (Яндекс метрика доступна тільки через VPN, оскільки зараз сервіси Яндекс під санкціями) або Google Analytics. З їх допомогою ви можете визначити, якими пошуковими фразами користується існуюча аудиторія проекту.

У звітах про пошукові фрази можна знайти ідеї для ключових слів.

Дані про популярних пошукових запитах можна отримати в кабінетах для вебмайстрів «Яндекса» і Google. У Search Console інформація знаходиться в розділі «Пошуковий трафік – Аналіз пошукових запитів». У «Вебмайсері» скористайтеся розділом «Пошукові запити – Популярні запити».

Як підібрати ключові слова для семантичного ядра

Процес підбору ключових фраз об’єднується в кілька етапів. На першому ви визначите базові ключі, за допомогою яких аудиторія шукає ваш продукт або бізнес. Другий етап присвячений розширенню семантичного ядра. На третьому етапі ви видаляєте невідповідні пошукові фрази.

Визначаємо базові ключі

Внесіть в таблицю або запишіть на папері загальні пошукові фрази, пов’язані з вашим бізнесом і продуктами. Зберіть колег і проведіть мозковий штурм . Фіксуйте всі запропоновані ідеї без обговорень.

Ваш список буде виглядати приблизно так:

список ключових слівРезультат мозкового штурму: список пошукових фраз

Більшість ключів, які ви записали, характеризуються високою частотністю і низькою специфічністю. Щоб отримати середньо- і низькочастотні пошукові фрази з високою специфічністю, вам потрібно максимально розширити ядро.

Розширюємо семантичне ядро

Це завдання ви будете вирішувати за допомогою інструментів для підбору ключових слів, наприклад, ПОШУК ГУГЛ – здивовані? А не варто. Просто введіть одне з ключових слів в пошуковик, а внизу просто погляньте повязані пошукові запити. Як на малюнку нижче. Якщо ваш бізнес має регіональну прив’язку, в настройках виберіть відповідний регіон.

пошукова видача гугл

А результатом цього етапу роботи буде список пошукових фраз для кожного базового ключа, який ви отримали за допомогою мозкового штурму. У списках можуть бути сотні або тисячі запитів.

Видаляємо невідповідні пошукові фрази

Це самий трудомісткий етап роботи з ядром. Вам необхідно вручну видалити з ядра невідповідні за змістом пошукові фрази.

Не використовуйте в якості критерію оцінки ключів частотність, конкурентність або інші чисто «сеошні» метрики. Знаєте, чому оптимізатори старої школи вважають сміттєвими ті чи інші пошукові фрази? Наприклад, візьміть ключ «дієтичний торт». Сервіс Wordstat прогнозує для нього всього 3 покази в місяць. Але це не сміттєвий ключ!!!

Щоб просувати сторінки по конкретним ключам, олдскульні сеошники купували або орендували посилання. До речі, деякі фахівці використовують цей підхід до сих пір. Зрозуміло, що пошукові фрази з низькою частотністю в більшості випадків не окупають кошти, витрачені на покупку посилань.

Тепер подивіться на фразу «дієтичні торти» очима звичайного маркетолога. Деякі представники прекрасної статі дійсно цікавляться такими продуктами. Тому ключ можна і потрібно включити в семантичне ядро. Якщо кондитерська фірма готує відповідні продукти, фраза стане в нагоді в розділі описів товарів. Якщо фірма з якихось причин не працює з дієтичними тортами, ключ можна використовувати в якості контент-ідеї для інформаційного розділу.

Які фрази можна сміливо виключати зі списку?

Ось приклади:

 • Ключі зі згадуванням конкуруючих брендів.
 • Ключі зі згадуванням товарів або послуг, які ви не продаєте і не плануєте продавати.
 • Ключі з включенням слів «недорого», «дешево», «зі знижкою». Якщо ви не демпінгуете, відтинайте любителів дешевого, щоб не псувати поведінкові метрики.
 • Дублікати ключів. Наприклад, з трьох ключів «торти на замовлення на день народження», «торти на замовлення на день» і «торти на замовлення на народження» досить залишити перший.
 • Ключі зі згадуванням невідповідних регіонів або адрес. Наприклад, якщо ви обслуговуєте мешканців Левандівки, вам не підходить ключ “торти на замовлення Сихів».
 • Фрази, введені з помилками. Пошукові системи розуміють, що користувач шукає круасани, навіть якщо вводить в пошуковий рядок ключ «крусани».

Після видалення невідповідних фраз ви отримали список запитів для базового ключа «торти на замовлення». Такі ж списки необхідно скласти для інших базових ключів, отриманих на етапі мозкового штурму. Після цього переходіть до груповання ключових фраз.

Що робити з семантичним ядром

Таблиця з семантичним ядром повинна стати дорожньою картою і основним джерелом ідей зі складання контент-плану при створенні сайту . Подивіться: у вас є список з попередньою назвою сторінок і пошуковими фразами. Вони визначають потреби аудиторії. При складанні контент-плану вам залишається уточнити назву сторінки або публікації. Включіть в назву основний пошуковий запит. Це не завжди найпопулярніший ключ. Крім популярності, запит в назві повинен найкраще відображати потребу аудиторії сторінки.

Решту пошукових фраз використовуйте в якості відповіді на питання «про що писати». Пам’ятайте, вам не потрібно будь-що-будь вписати всі пошукові фрази в інформаційний матеріал або в опис продукту. Контент повинен розкривати тему і відповідати на запитання користувачів. Ще раз зверніть увагу: потрібно фокусуватися на інформаційні потреби, а не на пошукових фразах і їх вписування в текст.

Що не можна робити з семантичним ядром, або Як все-таки не перетворитися в олдскульного сеошника

Про вписування пошукових фраз ви вже знаєте. Ось продовження списку шкідливих дій. Зверніть увагу, воно охоплює етапи побудови семантичного ядра і планування і реалізації контент-стратегії. Не практикуйте наступне:

 • Відмова від використання занадто конкурентних ключів. Щоб залучати трафік і продавати, вам не потрібно обов’язково потрапити в топ по конкурентному запиту «тури в Єгипет». Залиште фразу в семантичному ядрі і використовуйте її в якості контент-ідеї.
 • Відмова від використання низькочастотних фраз. Як сказано вище, представники старої школи вважають запити сміттєвими, якщо вони не окупають коштів, вкладених у придбання або оренду посилань. А вам потрібно зібрати якомога більше низькочастотних і ультранизькочастотних ключів. Вони теж стануть вашими контент-ідеями.
 • Використання для оцінки ключових слів формул і коефіцієнтів . Наприклад, коефіцієнт ефективності ключових слів (KEI) являє собою відношення популярності до конкурентності. Ви пам’ятаєте, що семантика – розділ мовознавства? Залиште формули математикам. Інакше ви втратите багато цінних контент-ідей, які можуть відсіятися разом з ключами з нібито низькою ефективністю.
 • Створення сторінок заради запитів. Тут довго пояснювати не треба: в світі SEO часто зустрічаються окремі сторінки для запитів «купити торт» і «замовити торт». У реальному житті під «купити» і «замовити» мається на увазі однин намір. Тому вам потрібна одна сторінка.
 • Спроба максимально автоматизувати побудову семантичного ядра. Так, щоб зібрати пошукові фрази, потрібно використовувати сервіси або програми. Так, для великих проектів різні сервіси підбору ключів яє незамінними. Але навіть оптимізатори старої школи знають, що без ретельного ручного аналізу цінність списку ключів невисока. Машина може зібрати фрази і їх характеристики, але тільки людина може проаналізувати галузь, реально оцінити рівень конкуренції і спланувати інформаційні кампанії. Останнє, до речі, пов’язано з побудовою структури сайту і розподілом ключів.
 • Надлишкове фокусування на зборі ключових фраз. Невеликим новим проектам найчастіше не потрібно шпигувати за конкурентами, вивчати пошукові підказки, збирати ключі з різних пошукових систем. Щоб отримати контент-ідеї, на першому етапі досить використовувати одне джерело, наприклад, статистику «Яндекса» або Google. Альтернативні джерела ключів знадобляться, коли у вас виникне дефіцит ідей і потреба розширювати ядро.

Щоб не перетворитися в олдскульного оптимізатора, досить пам’ятати, навіщо ви будуєте ядро. Це допоможе вам бачити далі чисто технічної процедури збору пошукових фраз.

Семантичне ядро: маркетинг або SEO

Насправді, суперечності немає. Щоб зібрати пошукові фрази, ви повинні володіти мисленням бізнесмена або маркетолога і деякими вміннями оптимізатора. В першу чергу приділіть увагу структурі сайту. Для цього потрібно зрозуміти, що ви хочете повідомити клієнтам. Після цього вам потрібно зрозуміти, як аудиторія шукає інформацію, яку ви плануєте публікувати. Для цього скористайтеся сервісами і програмами підбору ключових фраз, джерелами статистики та інструментами пошукового шпигунства. Проаналізуйте зібрані ключі і видаліть фрази, які не підходять за змістом. Згрупуйте ключі і розподіліть по сторінках сайту.

Попередній запис
Пошукова оптимізація (SEO) сайта
Наступний запис
Воронка продажів – що це і як створити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

lorem
ВЖЕ ЙДЕТЕ? А ЯК ЖЕ НАШ САЙТ?
+
Меню